Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Se mai face succesiune daca e un singur mostenitor?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Se mai face succesiune daca e un singur mostenitor?

Buna ziua,
Am o rugaminte daca ma puteti ajuta,mama mea este singurul mostenitor al mamei si tatalui ei,acestia au decedat si a ramas titlul de proprietate ptr pamant pe numele bunicii.Ca sa faca transferul de titlu trebuie sa mai faca succesiune?Care sunt pasii care ar trebui urmati in acest sens?
1. Da
2. Adresati-va unui notar public cu inscrisurile doveditoare (titlu proprietate, certificate deces, etc) si propuneti si doi martori care cunosc situatia familiei dvs (vecini, prieteni, alte rude)
Legal este prevazut ca mostenitorii sa dezbata succesiunea
Pentru transferul de titlu,este necesar contactarea unui birou notarial,care in baza documentelor justificative ,va incheia act autentificat
Scuze, dar primul pas este altul, nu adresarea la un notar public.
Deschidrea succesiunii se face prin intocmirea documentului "Sesizare pentru deschiderea procedurii succesorale" pe care il intocmeste secretarul u.a.t. (Anexa nr. 24, Model 2006 ITL 024).
Mama are tot ,anexa 24,certificat de deces si tot ce trebuie ptr succesiune inclusiv impozitul platit.Motivul ptr care eu am intrebat este acela ca o costa foarte mult aceasta succesiune.Fiind singura mostenitoare pamantul ii revine de drept, dar nu are titlul de proprietate si cineva i-a spus ca se poate duce la judecatorie sa faca acest lucru.
Tocmai, daca e unic mostenitor cum sa se duca la judecatorie? cu cine se judeca?
Sa mearga la notar, alta varianta nu exista.